آشنایی با قانون بیمه تامین اجتماعی و نحوه دریافت حق بیمه

بیمه تامین اجتماعی

یکی از قوانینی که آشنایی با آن از ضروریات یک حسابدار می‌باشد، قانون بیمه تامین اجتماعی است، چرا که اجرای درست این قانون تاثیر زیادی در سرنوشت کارگران یک مجموعه و بهره‌مندی از مزایای بازنشستگی آنان دارد و از طرف دیگر اجرای ناصحیح و یا عدم انجام تکالیف قانونی موجب جرایم سنگین و گاه غیر‌قابل بخشش از سوی سازمان تامین اجتماعی می‌شود. به‌دلیل اینکه موضوع قانون تامین اجتماعی بیشتر جنبه حقوقی دارد، حتی المقدور سعی بر این است که از متن کتب قانون تامین اجتماعی استفاده شود.

تکلیف کارفرمایان در پرداخت بیمه تامین اجتماعی

بر اساس ماده ۱۴۸ قانون تامین اجتماعی، صاحبان کارگاه‌های مشمول این قانون وظیفه دارند کارگران مجموعه خود را بیمه کنند. ماده ۱۸۳ قانون تامین اجتماعی، تاکید می‌نماید که کارفرمایانی که برخلاف ماده ۱۴۸ از بیمه نمودن کارگران خود استنکاف نمایند، علاوه بر پرداخت کلیه حق و حقوق کارگران خود، به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم می‌شوند.

اگر کارفرما از پرداخت حق بیمه استنکاف نمود، چه باید کرد؟

یکی از راه‌های درافت حق بیمه در صورت پرداخت نکردن توسط کارفرما، شکایت به مراجع قضائی می‌باشد. در این مواقع کارگر باید دادخواست خود مبنی بر عدم رعایت ماده ۱۴۸ قانون بیمه تامین اجتماعی را به اداره کار محل مربوط به محدوده محل کار بدهد. اقدام بعدی اثبات اشتغال به کار در محدوده تاریخی معین می‌باشد و مرحله بعدی که تشخیص و تایید این دوره اشتغال است توسط هیئت تشخیص و حل اختلاف است انجام می‌شود.

برخی از راه‌های اثبات سابقه کار

احکام کارگزینی، استخدام و یا ارتقای شغلی

لیست حقوق ارائه شده به اداره امور مالیاتی (دارائی)

مدارک افتتاح حساب بانکی جهت دریافت حقوق

مدارک حضور و غیاب در محل کار یا برگه‌های مرخصی

کارت بهداشت صادر شده از سوی اداره بهداشت محیط کار

مدارک واریز حقوق در ماه‌های قبل در صورت وجود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *